Určitě je dobré pro něj najít vhodné místo, kde nebude nikomu překážet a také nebude moc na očích. Má rád polostín a potřebuje také dostatečné množství vzduchu. Zápachu se nijak nemusíme obávat, pokud se bude správně kompostovat. Nepotřebuje žádnou střechu, ale ani místo, které bude překryté stromy nebo keři. Jeho základní potřebou je vzduch a voda. To zabezpečíme laťkami, které mají mezi sebou dostatečné rozestupy. Také je důležité vrstvení materiálu.
Tudíž střídáme jemný materiál – jako nasekanou trávu, s hrubší strukturou, což v tomto případu mohou být nadrcené větve ze stromů a keřů. Rozklad není naše starost, příroda se o to postará sama a to především díky bateriím, které se běžně vyskytují v půdě. Proto je důležité do kompostéru přihodit vždy pár lopat zeminy. Nesmíme zapomínat na vlhko, které je zase pomocník pro jejich množení, nesmíme dopustit, aby nám obsah proschl, pak by se proces zastavil. Takže při zalévání nezapomínáme ani na kompostér.
Jdeme stavět
Budeme potřebovat dřevěné hranoly, latě, zástěny, spojovací materiál a samozřejmě dobré nářadí, aby náš výrobek pěkně držel. Nesmíme zapomenout i na vhodný nátěr například lazurou. Když máme vyhlídnutý prostor, tak vykopeme základovou jámu. Na suchém povrchu si jen tak nanečisto sestavíme stojky a rozměříme rozestupy latí. Co se týče stojek, tak bychom měli volit masivnější dřevo, aby vydržely co nejdéle. Můžeme ho mírně opracovat a určitě ošetřit lazurou.
Nátěry by se měly opakovat každoročně. Spojovací materiál je třeba zvolit z nerez materiálu. Má to svoje výhody, jelikož nerezaví a dokonce se pak i snáze s ním pracuje. Když máme vše pospojované, tak jdeme stavět do základové díry, kde stavbu pořádně zafixujeme. Nesmíme zapomenout, že je třeba se ke kompostu nějak dostat, proto je lepší udělat přední panel tak, aby se dal snadno otevřít nebo vyndat, tím si zajistíme snadný přístup. Tak a je hotovo, jdeme kompostovat.