Je pravdou, že spořit si na určité věci řádku let se již dneska moc nevidí. Půjčky a spotřební úvěry jsou velmi snadno dostupné a tak je mnohem rychlejší si zvolit verzi měsíčních splátek. Přesto bychom ale měli mít na paměti, že snadněji se půjčuje, ale horší je to se splácením. Je to prakticky závazek, kterého musíme dostát, i kdyby zrovna na to v peněžence nebylo. Otázkou je pak, co budeme v takovou chvíli dělat, abychom se nedostali do větších problémů. Jenomže na to se už tak moc nemyslí, ono se to zkrátka vždycky nějak udělá. Impulzivní jednání může spustit docela nebezpečnou jízdu na kolotoči. Možná je dobré zvážit, zdali skutečně potřebujeme tak drahé dárky, dovolenou v zahraničí nebo poslední model vybrané značky automobilu. Možná by nám mohlo pomoci pár rad, než uděláme unáhlené rozhodnutí.
1. Přehled – to je základ správného hospodaření. Je třeba si udělat jasnou představu o tom, jak vypadají naše rodinné finance, příjmy a výdaje. Je dobré počítat ještě s výdaji navíc a pak hned vidíme, zdali bude zbývat ještě něco na splátku. Možná budeme překvapeni, že vlastně jsme hodně na tenké hraně.
2. Jistota – pokud nevíme jak pořádně všechno spočítat, tak si můžeme vzít k ruce i nějakou bankovní aplikaci, ta nám dokáže spočítat nejen základní hospodaření, ale i upozorní na chyby, které můžeme snadno dělat.
3. Rezerva – každá rodina by ji měla mít, nikdo totiž neví, co ho v životě čeká a pak to bude poklad v nouzi, který rádi uvidíme. Měla by odpovídat trojnásobku měsíčních výdajů naší domácnosti. Pokud rezerva není, tak bude i půjčka velmi riziková.
4. Rezerva chybí – i to je možné, pak by nám rezervu mohl vytvořit ještě i bankovní produkt v podobě kontokorentu nebo kreditní karty, ale už musíme počítat, že to nejsou naše peníze, ale banky a ta je bude chtít rozhodně vrátit a to i s úroky.
5. Bez půjčky – je to nejlepší řešení, nepůjčovat si a to obzvláště v tom případě, že nám již banka neschválila minusový účet. Nedělá to pro svoji zábavu, ale pro naši bezpečnost, aby nás ochránila od finančních pastí.